Počátky šachového hnutí v Mostech u Jablunkova:

30.10.2011 09:55

Počátky šachového hnutí v Mostech u Jablunkova:
 

Počátky šachové hry v naší obci byly velmi skromné. Časově je můžeme klást do padesátých let minulého století, kdy na Mosty přišel z Jablunkova učitel Ladislav Švejkovský, náruživý šachista, který v letech 1951 - 1953 dojížděl do Českého Těšína, kde hrával přebor tohoto města a za tamější klub i v krajském přeboru. Na škole vedl šachový kroužek, ve kterém se soustřeďovali mladí šachisté - žáci.

Po odchodu učitele na vojenskou základní službu a po návratu z ní byl přeložen na školu v Návsí. Trošku nastal útlum v šachovém hnutí v naší obci. Renesance šachové hry nastala až v 60.letech, kdy na škole v Mostech u Jablunkova působil kromě již zmíněného učitele další nadšenec této hry učitel Jindřich Sargánek. Tito dva vedli na škole kroužek složený z těchto hráčů: Szotkovski Bohuslav, Martynek Břetislav, Krelek Břetislav, Szkatula Ladislav, Bojko Milan a Bojkova Anna.

Později k ním přibyli žáci z Hrčavy, kde v té době pracoval velmi agilní šachový kroužek pod vedením ředitelky Elišky Karpecké. Z hrčavských šachistů hráli v Mostech u Jablunkova Jiří Haratyk, Tomáš Haratyk a Ladislav Lerch. Později do šachového kroužku docházeli bratří Petr Kantor a Pavel Kantor, Sikora Petr, Kawulok Aleš, Kowolowski Vít a jiní. Kroužek se pravidelně zúčastňoval okresního přeboru žákovských šachových družstev s průměrnými výsledky.

I korespondenční šach měl v Mostech u Jablunkova pěkné zastoupení. Do něho se zapojili šachisté Karch Gustav, Ladislav Švejkovský a Szotkovski Bohuslav. Tito šachisté v letech 1973 - 1992 jako členové šachového oddílu Spartaku Jablunkov bojovali v okresním přeboru družstev.

Na jaře roku 2001 s několika nadšenci této hry byl založen šachový oddíl Tělovýchovné jednoty Sokola Mosty u Jablunkova zkraceně ŠO TJ Sokol Mosty u Jablunkova. K zakládajícím členům tohoto oddílu patří Sikora Petr, Kavulok Aleš, Pavel Kantor, Petr Kantor a Szotkovski Bohuslav. Na škole byl oživen šachový kroužek, který pod vedením Pavla Kantora vyvíjí agilní činnost. Jeho členy jsou žáci z nižších ročníku - Chýlek Radomír, a vyšších ročníku Samiec Pavel, Bury Jiří, Kohut Milan, Cieslar Petr, Sikora Tomáš.